Menu
Търсене

Хормоните играят решаваща роля в нашето ежедневно функциониране. Те регулират много телесни процеси, включително метаболизъм, растеж, възпроизводство и настроение.

Балансът между различните хормони е деликатен и лесно може да бъде нарушен от много фактори- както от естествени такива като менструалния цикъл, така и от фактори, върху които имаме по-голямо влияние, като начина ни на хранене и двигателната ни активност. За щастие, можем да подобрим начина си на живот, често с много прости корекции.

Какво представляват хормоните и какво правят?

Нашето тяло е особено гениално и детайлно цяло, което се състои от милиарди клетки, които работят заедно, за да гарантират, че всички видове телесни процеси протичат гладко. Сътрудничеството не става автоматично. Клетките получават помощ от хормони, наред с други неща. Хормоните се произвеждат от жлези- например в щитовидната жлеза, репродуктивните органи, надбъбречните жлези и хипофизната жлеза. От тези жлези хормоните се транспортират в тялото чрез кръвния поток. Всеки хормон има свое собствено и специфично влияние върху функционирането на органи или тъкани. Те задвижват процесите или ги забавят.

Хормоните могат да бъдат разделени на водоразтворими протеинови хормони и мастноразтворими стероидни хормони

 Има може би 100 различни хормона, активни в тялото и всеки от тях има своя собствена задача или функция. Например, хормоните на щитовидната жлеза играят ключова роля в регулирането на скоростта, с която тялото ни използва енергия. Хормонът на растежа стимулира растежа на тъканите и костите. Хормони като естроген, прогестерон и тестостерон регулират репродуктивните процеси. Кортизолът, наричан още „хормон на стреса“, ни помага да се справим със стреса, докато серотонинът и допаминът влияят на настроението ни.

Най-известните хормони и тяхното действие

  • Адреналинът е хормон на стреса, който се освобождава, когато сте в опасна ситуация.
  • Кортизолът гарантира, че можем да се справим със стреса и играе роля в дневния и нощния ритъм.
  • DHEA служи, наред с други неща, като източник за производството на полови хормони- подпомага имунната система и паметта и е аналог на кортизола.
  • Половите хормони регулират растежа на половите органи преди раждането, а по време на пубертета предизвикват промени в тялото.
  • Грелинът се нарича още хормон на глада и регулира апетита.
  • Хормонът на растежа осигурява растеж и възстановяване в тялото.
  • Инсулинът регулира нивата на кръвната захар.
  • Лептинът играе роля в усещането за ситост и е аналог на грелина.
  • Мелатонинът е хормон на съня, който играе роля в заспиването и запазването на съня.
  • Норепинефринът наподобява адреналина и има стимулиращ ефект върху определена част от нервната система.
  • Естрогенът е полов хормон и играе роля в либидото и плодовитостта, наред с други неща.
  • Окситоцинът се нарича още хормон на гушкането. Успокоява и дава усещане за удоволствие, а също така осигурява свиването на маточния мускул по време на раждане.
  • Прогестеронът е важен за плодовитостта и протичането на бременността.
  • Хормоните на щитовидната жлеза стимулират метаболизма.
  • Серотонинът участва в регулирането на настроението.
  • Тестостеронът е полов хормон, който подобрява мъжките характеристики и насърчава мускулния растеж.


Здравословен начин на живот за баланс

След като вече знаем какво представляват хормоните и какво правят, нека разберем и как начинът ни на живот влияе върху тях. Получавайки тази информация можете лесно да установите дали начинът ви на живот поддържа достатъчно хормоналния ви баланс.

Хранене и хормони

Това, което ядем, има пряко влияние върху нашия хормонален баланс. Здравословната диета може да помогне за поддържане на баланса на хормоните, докато нездравословното похапване може да доведе до дисбаланс.

От какво точно се нуждаят вашите хормони?

Здравословни мазнини

Здравословните мазнини, като тези в ядките, семената, авокадото и зехтина, са от съществено значение за производството на някои хормони. Затова се уверете, че в менюто ви всеки ден има здравословни мазнини.

Протеини

Протеините осигуряват аминокиселини, необходими за производството на хормони като инсулин и растежен хормон. Ето защо е важно да си набавяте достатъчно от тях от месото, рибата, яйцата, както и от растителни източници.

Захар и въглехидрати

Високият прием на захар и рафинирани въглехидрати може да доведе до инсулинова резистентност, което може да наруши баланса на инсулина и други хормони. Затова обръщайте голямо внимание на количеството захари и въглехидрати, които консумирате. Можете да компенсирате по-малкото въглехидрати в храната си, като добавите повече зеленчуци.

Упражнения и хормони

Упражненията имат огромно влияние върху хормоналния баланс. Редовната физическа активност може да помогне за балансиране на хормоните и да насърчи цялостното хормонално здраве.

Хормони на стреса

Упражненията могат да намалят производството на хормони на стреса и да насърчат освобождаването на ендорфини- хормоните на щастието. Това може да помогне за намаляване на стреса и за осигуряване на повече спокойствие.

Половите хормони

Редовните упражнения могат да регулират нивата на репродуктивните хормони като естроген и тестостерон. 

Инсулинова чувствителност

Упражненията подобряват инсулиновата чувствителност, което е от съществено значение за регулиране на нивата на кръвната захар. 

 Сън и хормони

Добрият нощен сън е от решаващо значение за здравословния хормонален баланс. По време на сън протичат различни хормонални процеси, които са важни за нашето благосъстояние.

Мелатонин и кортизол

Мелатонинът и кортизолът регулират дневния и нощния ритъм. Към вечерта тялото произвежда мелатонин, за да го подготви за сън. През нощта производството на мелатонин намалява и тялото започва да произвежда кортизол, което ни кара да се събуждаме сутрин. 

Можете да подкрепите тялото си, като намалите осветлението два часа преди лягане вечер и си осигурите тъмна спалня. В допълнение към добрата среда за сън, можете да обърнете внимание на редовния режим на сън. Като заспивате и се събуждате по едно и също време всеки ден, вие подпомагате тялото си в производството на мелатонин и кортизол. 

Хормон на растежа

Хормонът на растежа се произвежда главно по време на сън. Този хормон е от съществено значение за клетъчния растеж, възстановяването на тъканите и развитието на мускулите. Следователно достатъчно сън е от съществено значение.

Стрес и хормони

Дългосрочният стрес може да има отрицателно въздействие върху хормоналния баланс. Когато стресът продължава дълго време, тялото продължава да произвежда кортизол, който може да наруши баланса с други хормони.

Кортизол и адреналин

Продължителният стрес предизвиква продължително освобождаване на кортизол и адреналин. Това може да доведе до симптоми като умора, тревожност и нарушения на съня.

Хормони на щитовидната жлеза

Стресът може да повлияе на функцията на щитовидната жлеза, като я накара да работи твърде усилено или твърде бавно. Това може да доведе до оплаквания като умора, наддаване на тегло и тъга.

Подкрепете здравословния хормонален баланс с добавки

Добре функциониращият хормонален баланс е от съществено значение за здравето и цялостното благосъстояние. Ако искате да подкрепите хормоналния си баланс допълнително, можете да изберете добавка. Например, цинкът и витамин B6 имат пряко влияние върху хормоналния баланс, докато други хранителни вещества имат по-индиректно влияние.

Цинк

Цинкът е минерал, който трябва да си набавяме чрез нашата диета. Той има няколко основни функции в тялото. Цинкът поддържа, наред с други неща, имунната система и допринася за нормалната плодовитост и възпроизводство.

Витамин B6

Витамин B6, наричан още пиридоксин, също играе роля в различни важни процеси в тялото. Допринася за психическата устойчивост, има положително влияние върху имунната система и подпомага регулирането на активността на хормоните.

Хормони в баланс

Ясно е, че начинът ни на живот оказва дълбоко влияние върху хормоналния ни баланс. Малките промени в него често могат да доведат до голяма разлика. Като правим съзнателен избор относно храненето, упражненията, съня и управлението на стреса, можем да поддържаме хормоналния си баланс и да подобрим цялостното си здраве и благополучие.

виж и другите ни статии

Коментари (0)

Няма коментари към този момент

Нов коментар