
Имунната система е нашият верен страж, който ни предпазва от вредни за тялото микроорганизми - бактерии, вируси, гъбички, паразити и др. Раждаме се с вроден имунитет, който причинява възпаления при атаки за тялото. С годините укрепваме този „щит”, който запомня вредителите и патогените и всеки следващ път реагира по-ефективно. Когато имунната система работи оптимално, тя предпазва организма и му помага да се възстанови. Ако обаче е отслабена или дисбалансирана, рискът от инфекции, хронични заболявания и други здравословни проблеми нараства.
Ето няколко лесни начина да подобрим имунната си система:
Здравословно хранене
Важно е да консумираме разнообразна свежа и прясна храна, богата на витамини и минерали. Препоръчва се хранителният ни режим да включва характерни за сезона плодове и зеленчуци, ядки, семена и храни, богати на антиоксиданти като боровинки, цитруси, спанак и броколи. Пробиотичните храни като кисело мляко, кефир, кисело зеле или пробиотични добавки поддържат здравословен баланс на чревната микрофлора. Храни или добавки, богати на витамин D, витамин C, куркума с черен пипер, ехинацея и джинджифил имат противовъзпалителни свойства и борят инфекциите и вирусите. Богатите на цинк храни като ядки, семена, тиквени семки, нахут, морски дарове също усилват имунната система. Бавното и съсредоточено хранене, без разсейване, разговори по телефона или сърфиране в социалните мрежи, подпомага храносмилането и органите на имунната система.
По-добре е сами да приготвяме храната си, за да контролираме качеството и разнообразието й и да подправяме с качествени подправки и полезни мазнини. Нашата имунна система е щастлива, ако напълно ограничим приема на пържени храни и полуфабрикати, които съдържат излишни захари, мазнини, консерванти и други вредни съставки.
Добавянето на чесън към ястията естествено подсилва имунитета. Чесънът съдържа алицин, който има антибактериални и антивирусни свойства и използването му в българската кулинария е традиция от нашите предци.
Може да включваме в хранителния си режим и различни полезни гъби, които растат в нашите гори (като манатарки и пачи крак) и да разнообразяваме с шийтаке, рейши, майтаке и др. След празници, през които често преяждаме се препоръчва следпразнична детоксикация с подходящи хранителни диети и зелени сокове, сок от целина, лимонова вода и артишок.
Добре е да намалим консумацията на бяла захар, рафинирана бяла сол и бяло брашно, които причиняват пропускливи черва, увреждат мозъка и потискат функциите на имунните клетки.
Оптималното хранене в комбинация с поддържането на здравословно тегло намаляват риска от хронични заболявания, които отслабват имунната система.
Редовно пиене на вода
Количеството вода, което пием ежедневно, е индивидуално за всеки. И все пак се препоръчва да не падаме под 1,5–2 литра чиста вода от незамърсени източници. Водата е живот. Всички живи същества се раждат във вода. Затова можем да издържим без храна до 30-40 дни, но без вода – само няколко дни. Към ежедневните напитки може да прибавим чай или разтвор от различни полезни билки и адаптогени – напр. корен от женско биле, родиола розеа, глог, маточина, женшен, ашваганда и други, които помагат да се справим със стреса и укрепват имунитета. Натуралните имуностимулатори като чай от джинджифил, куркума, ехинацея или мед с лимон, са природни средства, подпомагащи имунитета ни. Може да започваме деня с чаша топла вода с прясно изцеден лимонов сок за хидратация и подобряване еластичността на органите и кожата с витамин С.
Пълноценен и дълбок сън
Храната, водата, въздухът и добрият сън са основните източници на енергия за тялото. Липсата на сън може да отслаби имунитета и да ни направи по-уязвими на умора, раздразнителност, инфекции и зарази. Здравият сън и добрата почивка са основените източник за зареждане на тялото с жизненост и мотивация. За всеки дозата „достатъчно сън“ е различна и тя може да варира между 4 и 9 часа на денонощие. Важно е да си лягаме около 22:00 часа, защото най-ползотворния и дълбок сън в тета или делта вълни е от 22:00 до 2:00 часа. Най-здравословния режим на сън е, когато лягаме и ставаме по едно и също време всеки ден. Поне един час преди лягане да избягваме да ангажираме ума си с телевизия, телефонни разговори, социални мрежи или умствена работа, които несъзнателно ни стресират, защото мозъкът не може мигновенно да превключи от бета вълните на стрес и ангажираност към тета вълните на спокойствие и пълна почивка.
За здрава имунна система се препоръчва да ставаме по-рано и да станем свидетели на зазоряването. Ако излизаме рано сутрин на чист въздух или сред природата, ние регулираме циркадния си ритъм спрямо слънцето и астрономическото време на мястото, където сме. Така приемаме и стимулираме производството на витамин D, който е в дефицит за повечето хора. Чрез слънчевата светлина ние получаваме не само витамин D, но и подпомагаме производството на серотонин за здраве, мотивация и добро настроение.
Поне веднъж на ден да проветряваме дома си. Свежият въздух намалява концентрацията на вируси и бактерии в затворените помещения.
Добре е да навиваме алармата си на всеки час, за да си дадем възможност да починем поне 5-минути, да се раздвижим и презаредим. Може да включим и кратка 15-20 минутна почивка след обяда - за презареждане на тялото и намаляне на стреса.
Физическа активност
Ежедневната физическа активност като разходка, йога, плуване или други физически упражнения подобрява циркулацията и стимулира имунната система. Разходки на чист въздух, разтягания или тренировки с умерено натоварване са идеалното средство за здраве и дълголетие. Ако работим за физическа издръжливост и високо спортно майсторство, трябва постепенно да увеличаваме натоварването под наблюденията на добър треньор. Ако не спортувате често, започнете с 10-минутни разходки и постепенно увеличавайте натоварването.
Разходките сред природата, в гората или в парка, намаляват стреса, укрепват имунитета и подобряват общото благосъстояние. Движението е специален детокс за стимулиране на лимфния дренаж и изхвърляне на токсини чрез изпотяване. Препоръчва се да започваме деня с леки упражнения за разтягане, за да подготвим тялото за деня и да подобрим циркулацията на всички органи и системи. „Дигиталният детокс“, особено вечер, е важен, за да се справим с умората и напрежението от изминалия работен ден. Така че нека вечер да намалим времето пред екраните и синята светлина, за да помогнем на имунната система да се презареди.
Намаляване на стреса
Поддържането на здравословни практики и навици помага на имунната система да остане устойчива, дори в напрегнати ситуации. Препоръчва се да практикуваме техники за релаксация като медитация, йога, или да се забавляваме с хоби, което ни носи удоволствие. Ако можем да освободим време през деня за дейности, които ни носят радост – четене, слушане на музика, рисуване, няма толкова често да боледуваме. Хроничният стрес отслабва защитните сили на организма и е един от основните врагове на имунитета. Затова трябва да имаме механизъм за управление на стреса.
Поддържане на добра хигиена и хигиенни навици
Да мием или дезинфекцираме редовно ръцете си и повърхностите на работното си място, ако до него имат достъп други хора. Важно е да пазим чисти повърхностите, които често докосваме.
Редовните профилактични медицински прегледи са важни за нашето здраве. Те ни помагат да открием потенциални здравословни проблеми, които биха могли да отслабят имунитета.
Нелекуваните алергии могат да натоварят имунната система. Ако имаме алергии, трябва да потърсим цвоевременно подходящо лечение.
Да поддържаме хигиена на устната кухина. Да мием зъбите си редовно поне сутрин и вечер и след хранене. Използването на зъбен душ и почистването на езика с четка за зъби или сребърна лъжичка, намалява риска от инфекции.
Прекомерната употреба на антибиотици може да наруши баланса на чревната микрофлора, затова да ги приемаме само при крайна нужда след предписанието на специалист.
Горещи инхалации, с вдишване на пара с добавени етерични масла като евкалипт или мента, изчистват дихателните пътища. Употребата на етерични масла като лавандула, лимон, чаено дърво и др. за профилактика, освежаване и релаксация подобряват въздуха в дома като неутрализират циркулацията на вредни микроорганизми.
Да се обличаме според времето, за да избегнем простудни заболявания. Трябва да избягваме неразумното прекомерно охлаждане, освен ако нямаме специални практики за излагане и издържане на студени температури или ледена вода.
Смях и общуване с близки
Смехът и доброто настроение са мощно оръжие срещу стреса, защото стимулират производството на ендорфини и подобряват имунния отговор. Поддържането на добри взаимоотношения с близки и приятели подобряват психическото и физическото здраве.
Практика на благодарност към себе си
Най-важно е да опознаем себе си, за да се обикнем - след това всичко останало е лесно и се случва без усилие. Да празнуваме всеки свой успех и да се награждаваме за него с благодарност и почивка. Да се грижим за себе си с мисъл и уважение и да търсим обратна връзка от тялото си. Да чуваме и усещаме съзнателно неговите сигнали във всеки един момент. Ако тялото реагира с болка или с радост, трябва да знаем каква е причината – да отстраним дразнителите за болката и да увеличим нещата, които ни радват. Да мислим за здраве, а не за болести.
Да харесваме това, което правим и да правим това, което харесваме. Да мислим за успехите, а не за провалите, защото в живота няма провали, а само възможности и уроци, от които да учим. Да отделяме всеки ден време, за да благодарим за всичко, което имаме и за всичко, което ни се е случило. Така обединяваме ума и сърцето и активираме самолечебните способности на тялото. Това подобрява психическото ни състояние, настроението и влияе положително върху имунитета.
Да превърнем хобито си в професия
Вдъхновяващо е да правим това, което харесваме и да харесваме нещата, които правим. Да се занимаваме с неща, които ни удовлетворяват и мотивират, е удоволствие и радост. Може да експериментираме и да си доставяме радост с неща, които никога не сме правили досега – например, да си направим домашна вертикална градина за засаждане и отглеждане на растения. Домашните растения подобряват качеството на въздуха и създават спокойна атмосфера.
Позитивно мислене и добро настроение
Ако мислим и се фокусираме върху нещата, които искаме, а не върху негативните неща в живота, това ще подобри както емоционалното, така и физическото ни здраве. Затова трябва да мислим за здравето си, а не за болестите. Да мислим за успеха си, а не къде бихме могли да се провалим. Да изкарваме времето си с любимите хора, а не да живеем със спомените за хората, които са ни наранили и тайа отново да преживяваме болката и обидата.
Защо да се грижим за здравето на имунната система? Силната имунна система може ефективно да се справи с вируси, бактерии и други патогени, и да предотвратява инфекциите и заболяванията. Възпалението е нормална реакция на имунната система, но ако не е своевременно неутрализирано, може да доведе до хронични увреждания на органите.
Когато имунната система функционира добре, се чувстваме по-енергични, бодри и продуктивни и имаме по-добро качество на живот. Да се грижим за имунитета си означава да поддържаме балансиран начин на живот, който включва здравословно хранене, редовно движение, добър сън и управление на стреса. Това не само ще подобри здравето ни днес, но и ще намали риска от здравословни проблеми в бъдеще.
Коментари (0)
Нов коментар