Първокласен екстракт от изсушените семена на сминдух (Semen Foenugraeci / Fenugreek seeds), чиито терапевтични ползи са отдавна известни в природната медицина. Приемът му оказва хипохолестеролемично (понижаващо нивата на холестерол), експекторантно (отхрачващо), лактогонно (стимулиращо лактацията), хипогликемично (понижаващо нивата на кръвната захар) и подпомагащо бъбречната функция действие.
Сминдух (Trigonella foenum-graecum) е тревисто растение от сем. Fabaceae (Бобови) с тройни листа и жълтеникаво бели цветове. Употребява се в кулинарията и в народната и официалната медицина от дълбока древност. Произхожда от Средиземноморието, култивирано е в Близкия Изток, а в последните векове и на много други места по целия свят.
Екстрактът от семената на сминдуха е препоръчван от натуропатите основно при: 1. метаболитни и сърдечно-съдови нарушения – метаболитен синдром, диабет тип 2, затлъстяване, хиперхолестеролемия, исхемична болест на сърцето; 2. Стомашно-чревни проблеми – лениви черва и нарушено храносмилане; 3. За кърмачките, с цел стимулиране на лактацията и жени в менопауза; 4. често рецидивиращи дихателни инфекции; 5. отпадналост и липса на апетит.
Приемът на екстракт от сминдух допринася за:
- улесняване на отхрачването, прочистване на дихателните пътища и преодоляване на респираторните инфекции;
- потискане разграждането на въглехидратите, забавяне на абсорбцията им и понижаване нивата на кръвната захар след нахранване;
- понижаване нивата на холестерола и триглицеридите чрез забавяне реабсорбцията им от червата;.
- поддържане нормалната функция на черния дроб;
- намаляване на възпалението и успокояване на стомашно-чревната лигавица при гастрит и диспепсия (нарушено храносмилане);
- стимулиране на апетита и тонизиране на организма при крайна фаза на изтощение (кахексия) и анорексия;
- облекчаване симптомите при менопауза;
- стимулиране на детоксикацията чрез засилване потенето и лимфния дренаж;
- забавяне образуването на бъбречни камъни (в случай, че се приема с достатъчно течности);
- увеличаване млечната продукция у кърмачките.
Химичен състав на семената на сминдуха
Богати са на въглехидрати, протеини и липиди. Около 50% от състава им включва нескорбялни въглехидрати, в частност разтворими диетични фибри, които имат слузообразуващи свойства. Протеиновата част съставлява около 25% и съдържа големи количества от аминокиселините лизин и триптофан. Дялът на мазнините е около 8%.
В семената се съдържат още алкалоиди холин, флавонови гликозиди, флавоноли (кверцетин), стероидни сапонини, етерично масло, гликолипиди, фосфолипиди, витамини (вкл. никотинова киселина) и минерали (калций, желязо, цинк).
За ефекта на сминдуха върху млечната секреция на кърмачките
Сминдухът е отдавна известен като лактогонно средство и е описан като такова в древните Аюрведически и китайски текстове. Активните му компоненти, на които най-вероятно се дължи това негово свойство са предимно диосгенинът и стеролите с фитоестрогенен ефект.
Клинично е доказано в плацебо-контролирани клинични проучвания, че чаят от сминдух увеличава обема на кърмата и съдейства за нормализиране на теглото при новородените бебета.
За експекторантния и мукозозащитен ефект на сминдуха върху дихателната и храносмилателната лигавица
Обуславя се от способността на разтворимите диетични фибри в състава му да образуват защитен филм върху дихателната лигавица и да намаляват дразненето върху нея, с което облекчават кашлицата. Това „смазващо” действие забавя натрупването на слуз върху лигавиците и не позволява развитието на възпалителни огнища в белите дробове, където да се развие инфекция.
Подобно е въздействието на сминдуха върху стомашната лигавица, като е установено и антибактериалното му действие, дължащо се на етеричното масло в състава му. Сминдухът стимулира секрецията на панкреатични сокове и ускорява мотилитета на червата.
За хипогликемичния и антидиабетния ефект на сминдуха
Фракцията разтворими диетични фибри, съдържаща се в сминдуха действа хипогликемично и подобрява глюкозния толеранс по три основни механизма – забавя разграждането на захарта до глюкоза, понижава абсорбцията на захаридите и засилва стомашно-чревния мотилитет.
За хипогликемичното действие на сминдуха допринасят никотиновата киселина, кумаринът и тригонелинът в състава му. За тригонелина е известно, че повлиява регенерацията на бета-клетките в панкреаса, инсулиновата секреция и активността на ензими, свързани с обмяната на глюкозата.
Профил на безопасност и препоръки
Сминдухът е безопасен за употреба в количествата, нормално използвани в кулинарията, както и като хранителна добавка в препоръчаните дози.
Благоприятните му свойства са описани в редица монографии в много фармакопеи, както и в публикациите на Немската комисия Е. Администрацията по храните и лекарствата на САЩ (FDA) му е отредила статут GRAS в количества до 0.5% от приеманата храна дневно.
Въпреки това, трябва да се има предвид хипогликемичното действие на сминдуха, а приемащите екстракта за дълъг период от време, да бъдат запознати със симптомите на хипогликемия, която би могъл да предизвика.
Сминдухът може да засили ефектите на статините и фибратите (медикаменти за понижаване на холестерола). При повишен риск от кървене или прием на антикоагуланти (медикаменти за разреждане на кръвта), се препоръчва консултация с лекар преди употребата на сминдух, поради съдържащия се в семената му кумарин.